Regulamin
Regulamin czteroletniego szkolenia w psychoterapii poznawczo behawioralnej atestowanego przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo Behawioralnej.
Warszawa – zima 2025 (edycja XII) – rekrutacja trwa do 15.12.2024.
Lublin – wiosna 2025 (edycja VIII) – rekrutacja trwa do 31.01.2025.
Cześć 1. Postanowienia ogólne.
- Szkolenie w psychoterapii poznawczo behawioralnej ( zwane dalej w skrócie szkoleniem) jest szkoleniem podyplomowym, trwającym minimum cztery lata. Program szkolenia jest atestowanym przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo Behawioralnej i opatrzony jest nazwą Akademia Psychoterapii INTEREGO ( dalej w skrócie zwany Akademią)
- Szkolenie jest przeznaczone dla osób zajmujących się leczeniem problemów i zaburzeń psychicznych, przede wszystkich psychologów, pedagogów oraz lekarzy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i kształcić się w nurcie poznawczo behawioralnym.
- Zgodnie z wytycznymi PTTPB oraz przepisami Ministerstwa Zdrowia o certyfikat psychoterapeuty poznawczo – behawioralnego mogą ubiegać się osoby posiadające wykształcenie wyższe z następujących kierunków: mgr psychologii, mgr pedagogiki, mgr resocjalizacji, mgr pielęgniarstwa, lekarz.
- Kwalifikacja na kurs następuje zgodnie z „Zasadami kwalifikacji na Kurs”.
- Uczestnicy kursu są zobowiązani do złożenia do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej deklaracji członkowskiej PTTPB i opłacania składek przez cały czas trwania kursu. Jest to jeden z warunków koniecznych przy ubieganiu się o certyfikat psychoterapeuty poznawczo behawioralnego
- Szkoła realizując akredytowany program kształcenia ma obowiązek przestrzegać wszelkich wytycznych PTTPB w kwestiach szkolenia. Nad ich przestrzeganiem czuwa kierownik merytoryczny szkolenia.
Część 2. Program szkolenia.
- Program szkolenia jest autorskim projektem Akademii Psychoterapii INTEREGO i jako taki został uznany za zgodny w wymogami PTTPB. Może on ulec zmianie w czasie trwania szkolenia, jeśli zmienią się polskie uregulowania prawne dotyczące wykonywania zawodu psychoterapeuty lub wytyczne PTTPB w tym względzie.
- Program kursu obejmuje wymaganą przez PTTPB ilość godzin szkolenia, w tym godzin terapii własnej.
- Elementem szkolenia jest odbycie 360 godzin stażu klinicznego. Każdy uczestnik powinien go odbyć w ciągu pierwszych 2 lat kursu. Staż powinien odbyć się w placówkach zgodnej z wytycznymi PTTPB i jest koniecznym warunkiem do uzyskania certyfikatu. Koszty stażu klinicznego nie są uwzględnione w opłatach jakie ponosi uczestnik w ramach realizacji szkolenia w Akademii Psychoterapii
- Szczegółowy program szkolenia przedstawiany jest słuchaczom na pierwszych zajęciach pierwszego roku. Określa on także warunki zaliczenia poszczególnych etapów szkolenia. Daty poszczególnych bloków są podawane na początku każdego roku akademickiego.
- Szkolenie odbywa się przede wszystkim w postaci dwudniowych weekendowych zjazdów, średnio raz w miesiącu. Wyjątkowo np. w przypadku terapii własnej lub zajęć warsztatowych zajęcia mogą odbywać się w tygodniu lub trwać dłużej.
- Zajęcia odbywają się w języku polskim. Bloki prowadzone przez wykładowców zagranicznych są tłumaczone na język polski.
- Materiały na zajęcia są przekazywane słuchaczom w wersji elektronicznej, w postaci skryptów opracowanych przez wykładowców. Materiały wykładowców zagranicznych nie są tłumaczone na język polski. Wszystkie materiały są objęte prawami autorskimi i mogą być używane wyłącznie zgodnie z zasadami prawa autorskiego do użytku uczestników szkolenia.
Część 3. Uczestnictwo w zajęciach.
- Uczestnictwo na zajęciach potwierdzane jest każdorazowo podpisem na liście obecności oraz wpisem do indeksu (za każdy dzień szkolenia). Dopuszczalna jest nieobecność na 30 godzinach zajęć w ciągu każdego roku szkolenia.
- Odrobienie zajęć będzie możliwe tylko przy realizacji kolejnych edycji szkolenia. Nie ma możliwości odrabiania superwizji oraz zajęć warsztatowych w małych grupach, W wyjątkowych wypadkach uczestnik może ubiegać się o odrobienie superwizji indywidualnie, ale zobowiązuje to go do uiszczenia dodatkowej opłaty za superwizję indywidualną .
- Nieobecność na zajęciach nie zwalnia z terminowego wniesienia opłaty.
- W czasie trwania kursu uczestnicy są zobowiązani do dokumentowania swojego udziału w szkoleniu zgodnie z wymaganiami przedstawionymi w programie – np. potwierdzania wpisem do indeksu aktywnej superwizji, prezentacji przypadków itd.
- Możliwość zawieszenia uczestnictwa w kursie w każdym przypadku jest rozpatrywana indywidualnie przez Kierownika merytorycznego szkolenia na podstawie pisemnej prośby uczestnika złożonej w sekretariacie Akademii. Warunkiem złożenia podania jest brak zaległości w opłatach za kurs, łącznie z miesiącem, w którym zostało złożone podanie.
- Deklaracja powrotu na zajęcia wymaga formy pisemnej. Akademia postara się zapewnić możliwość kontynuowania nauki w miarę posiadanych możliwości.
- Rezygnacja z kursu wymaga formy pisemnej, złożonej w Sekretariacie Akademii. W przypadku rezygnacji obowiązek opłaty za kurs ma miejsce do miesiąca kalendarzowego, w którym rezygnacja została złożona. Zaprzestanie wnoszenia opłat, nieobecność na zajęciach nie powodują rozwiązania umowy, jeśli do sekretariatu szkoły nie wpłynęła odpowiednia informacja.
- Uczestnik może być skreślony z listy słuchaczy na skutek:
- Złożenia pisemnej rezygnacji w sekretariacie Akademii w udziale w szkoleniu.
- Nie zaliczenia roku szkolenia.
- Braku trzech kolejnych wpłat.
- Zdarzeń , które wpływają na niemożność wykonywania zawodu.
- Rażącego naruszenia zasad etyki zawodowej.
Część 4. Opłaty.
- Opłata za szkolenie obejmuje uczestnictwo w zajęciach zgodnie z programem szkolenia oraz dostęp do platformy na stronie szkoły, gdzie umieszczane są materiały od wykładowców.
- Opłata za szkolenie nie obejmuje: dodatkowych, nie objętych programem szkolenia superwizji, opłaty za egzamin końcowy, staż, składek PTTPB.
- Opłaty powinny być wnoszone terminowo, jednorazowo, lub zgodnie z harmonogramem wpłat. Harmonogram wpłat jest częścią umowy zawieranej z Uczestnikiem po pozytywnym zakończeniu procesu rekrutacyjnego. Brak wpłaty może skutkować niedopuszczeniem do zajęć.
Cześć 5. Zaliczenie kolejnych etapów szkolenia:
1.Zaliczenie roku szkolenia odbywa się na podstawie:
- Wymaganej liczby obecności
- Spełnienia warunków zaliczenia odpowiedniego dla każdego roku szkolenia opisanych w „Warunkach zaliczenia kolejnych etapów szkolenia” będących załącznikiem do umowy szkoleniowej
- Wniesieniu wszystkich wymaganych opłat
2. Brak zaliczenia roku skutkuje niedopuszczeniem do zajęć w następnym roku
3.W wypadku niezdania kolokwium lub negatywnej oceny pracy
Część 6. Warunki dopuszczenia do egzaminu kończącego szkolenie.
- Do egzaminu końcowego, może przystąpić osoba, która spełniła wszystkie warunki określone w procedurze egzaminacyjnej, spełniła wszystkie warunki merytoryczne określone programem kursu, zaliczyła wszystkie lata szkolenia.
- Zaświadczenie o ukończeniu kursu otrzymują osoby, które zdały egzamin z wynikiem pozytywnym i dopełniły wszelkich formalności związanych z uczestniczeniem w kursie. Zaświadczenie to upoważnia do ubiegania się o certyfikat PTTPIB.
Część 7. Zgłoszenia
- Ilość miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń